ZŠ U Kapličky 959 - Žáci naší školy na exkurzi

V úterý 2. května 2017 se zájemci z osmých a devátých tříd zúčastnili exkurze do důlní expozice s fáráním do dolu v původní těžní kleci v landeckém hornickém muzeu.

Všichni se mohli vžít do kůže horníka od příchodu na šachtu, přes převlékání v řetízkových šatnách až k autentickému fárání v dole a cestě na příslušné pracoviště. Průvodci – dlouholetí havíři - představili práci v náročných podmínkách včetně ukázky ručního a pluhového kombajnového porubu. I když podmínky muzejního důlního pracoviště byly velice uhlazené, některé odrazovalo už jen samotné přítmí.

Po „vyfárání“ se všichni přemístili do expozice báňského záchranářství, která představuje unikátní soubor dýchací techniky, zachycující její vývoj od r. 1883 do současnosti.

Zkušený báňský záchranář všechny seznámil s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí.

Cestou k autobusu žáci viděli expozici těžké důlní a dobývací techniky - dobývací a razicí kombajny, vrtací vozy, nakladače a důlní lokomotivy.

Exkurze se vydařila, i když počasí nebylo zrovna nejlepší a znemožnilo užít si jízdu v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou.

Tak snad příště. 

 

I. Šúthová, učitelka

 

 Zpět na výpis

Dnes je pondělí 23.10., svátek má Teodor.

Změnit velikost textu: A- | A | A+