DPB 2017: Zítra otevřené hasičské stanice v Moravskoslezském kraji s detektory

            Malé i velké zájemce zvou profesionální hasiči každoročně na Den požární bezpečnosti (DPB), který letos vyšel na říjnový „pátek třináctého“ (13.10.2017) a je tradičně spojen s možností prohlídky moderní techniky a zázemí 21 hasičských stanic HZS Moravskoslezského kraje, včetně dvou nových moderních Integrovaných výjezdových center (IVC) Ostrava-Jih a Třinec. Vstup zdarma bude v pátek mít Hasičské muzeum města Ostravy (9-17 hodin). Akci koordinuje v ČR Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD).

 

            Otevřeno bude ve všech okresech Moravskoslezského kraje s malými obměnami od 9 do 16 hodin, v okrese Opava jen do 14 hodin. Pouze jedna z 22 stanic HZS MSK má letos v pátek „zavřeno“ - stanice Orlová - kvůli pokračující rekonstrukci. Letos bude DPB zaměřen na účinnou ochranu před případným požárem či únikem nebezpečného plynu, např. instalací různých čidel, hlásičů (požárů, kouře) a detektorů (plynů, CO).

 

            V Ostravě bude otevřeno všech 6 hasičských stanic HZS MSK - Zábřeh, Fifejdy, Poruba, Jih, Slezská Ostrava a Přívoz, a to v době od 9 do 16 hodin. Nejzajímavější program bude tradičně na centrální hasičské stanici v Ostravě-Zábřehu (otevřeno až do 17 hodin). Ve stanu prevence se bude hovořit o bezpečném provozování komínů a kouřovodů, předvádět fungování hlásičů požáru, detektorů nebezpečných plynů a přenosných hasicích přístrojů. Jsou připraveny ukázky moderní techniky (např. vyprošťovací speciál Bizon, jeřáb Demag/Terex, kontejner nouzového přežití, mobilní siréna) a vyprošťování z havarovaného vozidla či manipulace s břemenem.

 

            V okrese Frýdek-Místek budou všechny stanice (Frýdek-Místek, Nošovice a Třinec) otevřeny v době od 8 do 17 hodin. Prohlídky a ukázky připraveny.

 

            V okrese Nový jičín budou obě stanice - Nový Jičín a Bílovec - otevřeny v době od 9 do 16 hodin, opět s ukázkami zásahové techniky, výstroje a výzbroje hasičů, komentovanými prohlídkami zázemí stanice a soutěžemi pro děti i dospělé.

 

            V okrese Bruntál budou stanice Bruntál, Krnov a Rýmařov otevřeny od 9 do 14 hodin. Vedle klasických ukázek hasičské činnosti, techniky a vybavení budou na stanici v Bruntálu stanoviště ukázky detektoru požáru, spojené s procházením zakouřeným stanem s hlásičem kouře a ukázky hašení hořlavé kapaliny přenosným hasicím přístrojem. V Krnově a Rýmařově budou moci děti stříkat z hadice. Součástí odpoledního programu DPB 2017 bude v okrese Bruntál kontrola vnějších požárních hydrantů a kontrola průjezdnosti označených nástupních ploch pro požární techniku

 

            V okrese Opava budou stanice HZS MSK Opava, Hlučín a Vítkov otevřeny od 9 do 15 hodin. Jsou připraveny ukázky hašení požáru hořlavých kapalin, záchrana osob z výšky a zásah u dopravní nehody s vyprošťováním osob. Do DPB 2017 se na Opavsku tradičně zapojí dobrovolní hasiči v obci Hrabyně, která připravuje v době od 9 do 12 hodin na své stanici statickou a dynamickou ukázku požární techniky, prohlídku stanice a soutěže pro děti.

 

            V okrese Karviná budou na DPB otevřeny 4 z 5 stanic HZS MSK - Karviná, Havířov, Český Těšín a Bohumín (zavřeno má Orlová), a to od 8 do 17 hodin. Opět ukázky hasičské techniky a vybavení stanic. Na stanici Karviná se z důvodu velkého zájmu uskuteční dny požární bezpečnosti ve dnech 11.-13.10.2017. Jednotky ze všech stanic na Karvinsku budou rozmisťovat letáky na nástupních plochách pro požární techniku, které jsou často zaplněny automobily, a také v lokalitách se špatnou průjezdností požární techniky.

            por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského krajeZpět na výpis

Dnes je úterý 17.10., svátek má Hedvika.

Změnit velikost textu: A- | A | A+