Na den otevřených dveří do dětmarovické elektrárny přišlo o 50 % více návštěvníků než vloni, lidé se zajímali o budoucnost po požáru

Provozy Elektrárny Dětmarovice si v sobotu na dni otevřených dveří prohlédlo na 600 návštěvníků, o polovinu více než před rokem. Lidé se zajímali hlavně o budoucnost elektrárny po loňském požáru absorbéru. Účastníci exkurzí se přesvědčili, že díky novým investicím do výrobních procesů i ekologie je elektrárna připravena dodávat elektřinu do distribuční sítě i teplo do Orlové a Bohumína minimálně příštích 20 let. Perspektivu rozšiřují další zájemci, například společnost NWT, do jejíž dolnolutyňské farmy Bezdínek na pěstování rajčat bude elektrárna od podzimu dodávat teplo i elektřinu.

 Zájemci si v průběhu beznadějně naplněných exkurzí, které začínaly každých 10 minut, prohlédli všechny hlavní provozy: strojovnu, kotelnu, velín i další pracoviště. Čekání si krátili v Teplárenském desetiboji plném netradičních úkolů, který připravila společnost ČEZ Teplárenská, u stánků s oranžovou zmrzlinou či oranžovou cukrovou vatou nebo šlapáním na Oranžových kolech Nadace ČEZ, kde svým pohybem „vydělali“ přes 100 tisíc korun pro malé hasiče z Orlové a Dům dětí a mládeže z Bohumína.

 Ohledně budoucnosti dostali lidé při exkurzi jasnou odpověď. „Po mnoha studiích, rozborech a debatách s odborníky jsme v rámci společnosti ČEZ, tedy našeho jediného akcionáře, došli k závěru, že elektrárna má perspektivu. Hodnotili jsme všechna pro i proti: vývoj cen elektřiny, plánované odběry elektřiny i tepla a také další velmi významný prvek – emisní limity. My totiž už dnes plníme limity, které budou platit v EU až po roce 2021 a s kterými mají jiní výrobci elektřiny a tepla problémy. Výsledkem bylo jednoznačné rozhodnutí: absorbér zničený požárem obnovíme a Elektrárna Dětmarovice bude v provozu i v dalších letech,“ vysvětlil ředitel elektrárny Vlastimír Kontrik.

 Velkou část návštěvníků tvořili obyvatelé Orlové, kterou elektrárna zásobuje teplem a teplou vodou. Zastupitelé tam nyní projednávají záměr společnosti Služby města Orlová, který spočívá v odpojení od Elektrárny Dětmarovice a vybudování 15 plynových kotelen na sídlištích. „Upřímně řečeno tomu plánu vůbec nerozumím. Vždyť právě v Bohumíně měli ještě nedávno podobné plynové kotelny, o kterých se dnes mluví v Orlové, zrušili je a z ekonomických i ekologických důvodů se připojili na naši elektrárnu. To, co zvažuje Orlová, je z mého pohledu naprosto nelogický krok. Lidé určitě nechtějí mít komín vedle svého domu či bytu. Navíc by se tím odsoudili k plné závislosti na plynu – ten je dnes relativně levný, ale nikdo nemůže zaručit, jak se jeho cena bude vyvíjet v příštích letech,“ dodal Kontrik. Elektrárna podle něj naopak zaručuje diverzifikaci zdrojů – kromě černého uhlí může teplo vyrábět i z topných olejů nebo zemního plynu, vybudovanou má také parní sběrnu.

 Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a přes 800 000 GJ tepla. Teplem zásobuje Bohumín a Orlovou, od podzimu bude vytápět také dolnolutyňskou farmu Bezdínek, která bude ve velkých sklenících celoročně pěstovat rajčata.

 Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ


Zpět na výpis
Moravskoslezský kraj

Poštovní adresa

Městský úřad Orlová
Osvobození 796
Orlová - Lutyně
735 14

Datová schránka:
ID: r7qbskc

Identifikační údaje:
IČ: 00297577
DIČ: CZ00297577

Rychlý kontakt

Elektronická podatelna:
posta@muor.cz

E-mail:
urad@muor.cz

Telefon:
+420 596 581 111

Fax:
+420 596 581 123

Úřední hodiny

Po, St: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 13:30
Út, Pá: (pouze pro objednané)

Polední přestávka: 11:30 - 12:30

Pokladní hodiny

Po, St: 9:00 - 11:30 a
12:30 - 16:00
Út, Čt, Pá: 9:00 - 11:30 a
12:30 - 13:30